Re-Act Competition 2011 | Re-Act
re-act

PAT&RUB by Kinga Rusin Partner Re-Act 2012


PAT&RUB by Kinga Rusin to polska marka kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Kosmetyki PAT&RUB szanują naszą skórę i nasze środowisko. Szanują również nasze zmysły - są niezmiernie miłe w używaniu. Kibicujemy Re-Act prawie od momentu powstania.
Konkurs Re-Act roztrzygnięty / We know who is a winner of Re-Act Fashion Show!

Konkurs Re-Act roztrzygnięty / We know who is a winner of Re-Act Fashion Show!


Za nami kolejna, czwarta już edycja Re-Act Fashion- jednego z najważniejszych międzynarodowych konkursów mody ekologicznej. Konkurs wygrała Niemka Karen Jessen, która wykonała kolekcję z jeansów, koszulek i skóry tapicerskiej. W piątek 12 października w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym MTŁ w Łodzi odbyła się gala finałowa 4 edycji Re-Act Fashion. Jury pod przewodnictwem...
Eco, modnie, nowatorsko... czyli Re-Act i Viamoda Industrial

Eco, modnie, nowatorsko… czyli Re-Act i Viamoda Industrial


  Re-Act Fashion rozpoczął współpracę z Viamoda Industrial Szkołą Wyższą w Warszawie prowadzącą studia na kierunku Wzornictwo (Design). Z Viamoda łączy nas miłość do mody, ekologia oraz rozwijanie i kreowanie przestrzeni twórczego działania, stąd nie mogło jej zabrnaknąć wśród partnerów naszego projektu. Viamoda Industrial to szkoła o międzynarodowym charakterze. Jako...

26 października w hotelu andel’s Łódź odbyła się kolejna edycja Re-Act Fashion Show, podczas której młodzi eko-projektanci mieli szansę na zdobycie tytułu Re-Kreatora za twórcze podejście do idei recyclingu.

Galę Finałową otworzył pokaz specjalny Sylwii Rochali, zdobywczyni tytułu Re-Kreatora 2009. Pomimo krótkiej obecności w świecie mody, Rochala prezentowała już swoje prace na zagranicznych tygodniach mody. W Łodzi po raz kolejny zachwyciła swoimi kreacjami.

Głównym punktem wieczoru był pokaz dwudziestu finałowych kolekcji z materiałów wtórnych. Każdy finalista miał szansę przedstawić swoją osobę w wyjątkowy sposób, przygotowując krótki autorski film poprzedzający pokaz. Projektanci osobiście wybierali także muzykę do swoich pokazów, przez co każdy z nich mógł w pełni oddać koncpecję młodych twórców. Efekt przerósł oczekiwania jury, któremu przewodniczyła Olga Nieścier z Polsko-Włoskiej Szkoły Designu i Managementu VIAMODA. Jurorzy zgodnie przyznali, że poziom prac był bardzo wysoki, a wybór zwycięzcy poprzedziły burzliwe obrady. Prowadzący imprezę – Ada Fijał oraz Mateusz Szymkowiak, ogłosili triumfatora Re-Act Fashion Show 2011. Została nim Andrea Pojezdalova ze Słowacji. Laureatka jest 22-letnią studentką Wydziału Projektowania Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Zwycięska kolekcja „White” była inspirowana słowackimi strojami ludowymi. Projekty zostały uszyte ze skrawków sztucznej skóry, używanej jako przemysłowa tapicerka.

Wyróżnienie Fundacji Re-Act otrzymał Ricardo Ramos, hiszpańsko-kolumbijski projektant mieszkający w Berlinie. Jego kolekcja to ekskluzywne kreacje stworzone z elementów tradycyjnych fartuchów, spódnic i kamizelek mieszkanek niewielkiego miasteczka z północnej Holandii.

Wyróżnienie w wysokości 5 000 zł od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Łódź powędrowało do Kamili Niedzwiedzkiej. Jej kolekcja została stworzona z wykładziny PCV oraz męskich koszul. Dodatkowo trójka laureatów otrzymała zestawy ekologicznych kosmetyków od marki AA Eco oraz profesjonalne maszyny do szycia Łucznik.

Szczęście uśmiechnęło się także do Agnieszki Dydo, której talent zachwycił znanego łódzkiego fotografa Jakuba Woźniaka. Kolekcja Dydo zostanie uwieczniona podczas profesjonalnej sesji zdjęciowej.

Re-Act Fashion Show 2011 zamknął pokaz gwiazdy wieczoru – brytyjskiego duetu Goodone. Filozofia odpowiedzialności społecznej i szacunek dla wartości ekologicznych to cechy wspólne marki oraz organizatorów wydarzenia. Na wybiegu został zaprezentowany przekrój dotychczasowej twórczości Goodone.

Do finału jury wybrało najlepszych z najlepszych (kolejność alfabetyczna).

Agnieszka Dydo – kolekcja konkursowa – „Colour Theory”. Absolwentka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagielońskiego i Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Kolekcja konkursowa została wykonana z używanych, jedwabnych koszul i plastikowych słomek, które w połączeniu ze sobą tworzą przestrzenną strukturę w niebanalnych zestawieniach kolorystycznych. Inspiracją było abstrakcyjne, „mozaikowe” malarstwo Paula Klee.

Jarosław Ewert – kolekcja konkursowa – „Re-forma”. Ukończył Wzornictwo na Politechnice Łódzkiej. Aktualnie pracuje nad stworzeniem własnej marki. Kładzie duzy nacisk na ciekawe połączenia i niekonwencjonalne wykorzystanie nietypowych tworzyw, niestosowanych do tej pory w projektowaniu odzieży. W kolekcji wykorzystano ubrania i tkaniny kupione w secondhandach. Poszczególne modele zostały wzbogacone w napy i oczka, a całość wykończona ręcznie malowanymi aplikacjami.

Monika Gromadzińska – kolekcja konkursowa – „Home made”. Studentka V roku ASP w Łodzi na kierunku Projektowanie Ubioru i Druku na Tkaninie. Finalistka New Look Design 2009, laureatka konkursu Modowe Inspiracje Lancia Versus oraz półfinalistka Off Fashion 2011. Kolekcję wykonano z przedmiotów i tkanin, które można znaleźć w każdym domu tj. dywany, narzuty na łóżko, klocki Lego, mankiety starych koszul i papier. Konkursowe kreacje mają na celu pokazanie, iż przedmioty codziennego użytku mogą stać się inspiracją dla mody, którą można się bawić i która przybiera różne formy.

Pat Guzik – kolekcja konkursowa – „Not in love”. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Pedagogicznym. Ukończyła Projektowanie Odzieży w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Stażystka w Akademii Haute Couture w Walencji. Intresuje się modą w kontekście poszukiwania. Kolekcja Not in love to opowieść o miłości, która z jakiegoś powodu nie może zaistnieć w świecie realnym. Nastrój jest wyczuwalny w kolorystyce. W kolekcji wykorzystano firanki, które poddano zabiegowi ręcznego farbowanie. Dodatkowo zostały użyte elementy starych swetrów.

Karolina Karpowicz – kolekcja konkursowa – „The Smoke Joke”. Projektantka Ubioru, rocznik ’85. Ukończyła warszawskie MSKPU. Interesuje się nowymi roziwązaniami w modzie, chce przełamywać stereotypy, stąd wykorzystanie innowacyjnych materiałów i rozwiązań. Kolekcja to apel skierowany do ludzi, którzy bezmyślnie zaśmiecają ulice, chodniki i trawniki niedopałkami. Podstawowym materiałem, z którego wykonano kreacje są filtry papierosowe. Zagruntowane farbą tworzą na ubraniach niecodzienne faktury. Nadruki w formie zacieków sugerują nawiązanie do substancji smolistych, jakimi pokryte są filtry.

Noorin Khamisani – kolekcja konkursowa – „Be more”. Jest w połowie Polką (po matce) i w połowie Hinduską. Urodziła się w Londynie. Od wielu lat zainteresowana modą ekologiczną. Tworzy niewielkie kolekcje pod marką „Outsider”. Skupia się na nowatorskich, liksusowych materiałach i ponadczasowym stylu. Materiały użyte do wykonania konkursowej kolekcji pochodzą z odzysku, ale są równie dobrej jakości jak materiały konwencjonalne. Według projektantki takie rozwiązanie zasługuje, aby dołączyć do głównego nurtu mody.

Dorota Kuźniarska – kolekcja konkursowa – „Point and line to plane for Kandinsky”. Stodentka scenografii i projektowania ubioru na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Laureatka licznych konkursów artystycznych oraz uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uzyskała stypednium ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkursowa kolekcja nawiązuje do bardzo ważnej w sztuce relacji: punkt – linia – płaszczyzna autorstwa W. Kandinsky’ego. Projektantka starała się zharmonizować wszystkie elementy tak, by oddawały poczucie przestrzeni i reagowały na światło. W tym celu wykorzystała plastikowe butelki o popularnej nazwie PET.

Emilia Kwiatek – kolekcja konkursowa – „Czarne koło na białym tle”. Studentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego. Pasjonatka fotografii, grafiki, świata mody. Inspiracji szuka w ludziach, kulturze i sztuce. Kolekcja to trzy bluzy, spodnie i buty. Całość wykonana jest z polipropylenu – materiału syntetycznego, często wykorzystywanego jako tło fotograficzne. Elementem przewodnim są formy geometryczne, znajdujące swoje miejsce na płaszczyznach, które wprowadzone w ruch sprawiają wrażenie trójwymiaru.

Karolina Mazur – kolekcja konkursowa – „Snakes”. Studentka ASP w Krakowie, zajmuje się tworzeniem scenografii i kostiumów teatralnych. Projektując, inspiruje się otoczeniem. Poszukuje prostych form, które wzbogacą fakturę i dobrze dobranych materiałów. Inspiracją do powstania konkursowej kolekcji był świat gadów i płazów. Tworzywem są worki na śmieci, które pocięte w paski splatane są w formę warkoczyka na szydełku. Dzięki formie i fakturze kostiumy przypominają skórę gadów. Materiał powstaje z worków, jest elastyczny, dzięki czemu dopasowuje się do ciała, tworząc wrażenie drugiej skóry.

Mateusz Michalczyk – kolekcja konkursowa – „Last Hour”. Student Malarstwa i Otwartej Pracowni Projektowania Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Swoją przygodę z modą rozpoczął od cerowania skarpet. Kolekcja składa się z trzech płaszczy stworzonych przy pomocy czarnej folii i zgrzewarki do plastiku. Wykrojona od podstaw konstrukcja, w połączeniu z połyskiem materiału poddanemu recyklingowi, ma wiele marszczeń i zagięć. Zamiast klasycznych zapięć zastosowano nitowane otwory.

Halina Mrożek – kolekcja konkursowa – „Moseleyi”. Góralka, rzeźbiarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tworzy modę „ekstremalną”, przekraczając grancie standradowego myślenia o rękawie, nogawce, kołnierzyku. Wykorzystuje materiały, które pozornie nie nadają się do noszenia, jak szkło, metal, tworzywa sztuczne, gips i tkaniny. Konkursowa kolekcja jest wynikiem zauroczenia egzotycznymi, głębinowymi stworzeniami oraz fascynacją tworzywami sztucznymi. Projektantkę fascynują różnorodne materiały, tworzywa, ich mechanika, forma i temperatura. Stroje z tej kolekcji są na pograniczu ubioru – obiektu – rzeźby.

Kamila Niedzwiedzka – kolekcja konkursowa – „AVU”. becnie pracuje nad projektem licencjackim na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP. Wspólnie z Nikodemem Szpunarem tworzy kolektyw Poliszdizajn. Członkini nieformalnej grupy projektowej PG13. Kolekcja wykonana jest z wykładziny PCV oraz męskich koszul. Całość dopełniają buty wykonane z odpadów drzewnych. Inspiracją stworzenia kolekcji był linoryt. Dzięki zastosowaniu dłuta uzyskany został rysunek w postaci sierści, rybich łusek czy skóry węża. Kolekcja jest połączeniem geometryczności krojów wynikających z charakteru materiału i delikatności rysunku uzyskanej tkaniny.

Jakub Pieczarkowski – kolekcja konkursowa – „Miss Mystic Falls”. Wesoły Student Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Finalista New Look Design 2009. Konkursowa kolekcja została wykonana z ogromnej ilości taśmy magnetofonowej, naszytej na bazę zrobioną z fragmentów ubrań z secondhandu. Całość imituje futro. Formy ubioru są proste, jednak ich celem jest działanie fakturą i odbitym światłem. Elementy taśmy „pracują” na poruszającej się sylwetce, tworząc dodatkowe efekty elastyczne. Kolekcja ma zwrócić uwagę na problem pojawiania w modzie futer naturalnych i „ekologicznych”, które w rzeczywistości z ekologią mają niewiele wspólnego.

Andrea Pojezdalova – kolekcja konkusrowa – „White”. Ma 22 lata i jest studentką na Wydziale Projektowania Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Lubi kreacje dramatyczne Aleksandra McQueen’a oraz kreacje konceptualnew Martina Margiela. Celem kolekcji jest wskrzeszenie i zaprezentowanie charakterystycznych cech słowackich strojów ludowych. Charakteryzują się one bogactwem materiału, wielowarstwową konstrukcją oraz plisowaniem. Kolekcja ta nawiązuje do trendów współczesnej mody, w których kobiece kształty są mocno podkreślane. Tradycyjne elementy dekoracyjne, jak haft i koronka, są dopasowane i wykorzystane w nowoczesnej formie.

Ramona Rusu – kolekcja konkursowa – „Fusion”. Absolwentka Projektowania Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Cluj Napoca w Rumunii. Jej zainteresowania dotyczą zarówno mody i projektowania, jak i wykonywania ilustracji. Stara się łączyć sztuki plastyczne z modą, oceniając ich przydatność w rozwoju współczesnych trendów. Zastosowany w konkursowej kolekcji materiał służy innym celom, ale z powodu kruchości substancji został kompletnie zniszczony. Projektantka wykorzystała więc tę cechę do stworzenia unikalnej faktury i tchnęła życie w materiał technologicznie nieprzydatny. Użyła też ręcznie robionej koronki imitującej kolorowe plamy, która dopełniła całości obrazu.

Ricardo Ramos – kolekcja konkursowa – „Reconstructing Klederdracht”. Hiszpańsko-kolumbijski projektant mody. Mieszka i tworzy w Berlinie. W czasie swoich podroży zdobył wiele głęboko kulturowych doświadczeń. Jego kolekcje inspirowane są kulturą ludności plemiennej zamieszkującej różne kraje na całym świecie. Staphorst to niewielkie miasteczko w północnej części Holandii, które przykuwa dziś uwagę projektantów mody. Powodem zainteresowania są jego mieszkanki, które od kilku stuleci noszą w ten sam sposób, kpiąc sobie ze współczesnych trendów. Konkursowa kolekcja to ekskluzywne kreacje w 100% z materiałów z odzysku – sukienki wykonane z elementów tradycyjnych fartuchów, spódnic i kamizelek, zgodnie z zasadą zrównoważenia i tradycji, ale w duchu współczesnej estetyki.

Łukasz Stachowicz – kolekcja konkursowa – „Magic glass”. W tym roku zakończył naukę w SAPU z tytułem Kolekcji Roku. Modę traktuje jako komunikat i sposób wyrażania siebie. Nie wyobraża sobie zycia bez tworzenia, kretaywnego działania i ciągłej walki. Kolekcja jest realizacją pomysłu, o którym projektant myślał już kilka lat wcześniej. Projekty wykonane są ze starych żarówek choinkowych, połączonych ze sobą. Przezroczysty kolor i błysk dodaje głębi. Magic glass to mroźna kolekcja inspirowana daleką północą, niskimi temperaturami, szronem, górą lodową, przez którą przebijają się promienie słońca.

Edyta Stajniak – kolekcja konkursowa – „Konstancja”. Absolwentka Wydziału Grafiki oraz Wydziału Scebografii Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, stypendystka mnistra Kultury i Dziedzictw Narodowego w 2002 i 2007 roku. Kolekcja w trzech odsłonach… mniej więcej królowa kiedyś, puszcza oko w stronę tego, co przebyte, acz żywe, lubi szczegóły lewej strony, sprytne cięcia i łączenia, ma naturę impresyjną, często zmyśla i stara się odnajdować w sobie bezpretensjonalną lekkość spojrzenia na rzeczy zastane.

Birte Weiner – kolekcja konkursowa – „Morph – the re-useration or: The feminine side of suit pants”. rodziła się w Bielefeld w Niemczech. Decyzja, aby zająć się modą, zakiełkowała u niej w dzieciństwie po obejrzeniu programu telewizyjnego z udziałem Laury Biagiotti, znanej włoskiej projektantki mody. W 2006 roku rozpoczęła studia na ESMOD w Berlinie, w 2010 roku ukończyła AMD w Hamburgu. W kolekcji można znaleźć mnóstwo ukrytych drobiazgów i wyjątkowych wzorów. Moduły są generalnie związane z podstawową konstrukcją, jednak mogą być noszone samodzielnie jako elementy codziennego stroju. Projektantka uwielbia zestawiać strój na specjalne okazje z parą trampek, oczywiście z pomocą odpowiednich dodatków.

Emilia Zalewska – kolekcja konkursowa – „WMD”. Studentka MSKPU w Warszawie. Interesuje się modą i grafiką komputerową. Projekty z konkursowej kolekcji mają zwrócić uwagę na nasze przyzwyczajenie do jednorazowości. Zaskakująca jest ilość gazet, plastiku i opakowań po produktach, które człowiek jest w stanie spożyć w ciągu jednego dnia. Kolekcję wykonano z papieru, drutu miedzianego i skrobi.