Re-Act Competition 2010 | Re-Act
re-act

PAT&RUB by Kinga Rusin Partner Re-Act 2012


PAT&RUB by Kinga Rusin to polska marka kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Kosmetyki PAT&RUB szanują naszą skórę i nasze środowisko. Szanują również nasze zmysły - są niezmiernie miłe w używaniu. Kibicujemy Re-Act prawie od momentu powstania.
Konkurs Re-Act roztrzygnięty / We know who is a winner of Re-Act Fashion Show!

Konkurs Re-Act roztrzygnięty / We know who is a winner of Re-Act Fashion Show!


Za nami kolejna, czwarta już edycja Re-Act Fashion- jednego z najważniejszych międzynarodowych konkursów mody ekologicznej. Konkurs wygrała Niemka Karen Jessen, która wykonała kolekcję z jeansów, koszulek i skóry tapicerskiej. W piątek 12 października w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym MTŁ w Łodzi odbyła się gala finałowa 4 edycji Re-Act Fashion. Jury pod przewodnictwem...
Eco, modnie, nowatorsko... czyli Re-Act i Viamoda Industrial

Eco, modnie, nowatorsko… czyli Re-Act i Viamoda Industrial


  Re-Act Fashion rozpoczął współpracę z Viamoda Industrial Szkołą Wyższą w Warszawie prowadzącą studia na kierunku Wzornictwo (Design). Z Viamoda łączy nas miłość do mody, ekologia oraz rozwijanie i kreowanie przestrzeni twórczego działania, stąd nie mogło jej zabrnaknąć wśród partnerów naszego projektu. Viamoda Industrial to szkoła o międzynarodowym charakterze. Jako...

Re-Act Fashion Show 2010

Konkurs na najlepszą kreację recyklingową

Teatr Wielki w Łodzi

Re-Act Fashion Show 2010 to przede wszystkim finał konkursu dla młodych projektantów na najlepszą kolekcję recyklingową. Spośród 147 nadesłanych projektów jury w składzie: Joanna Paradecka (projektantka – Paradecka Hand Remade), Monika Onoszko (projektantka i dziennikarka modowa), Bartek Michalec (projektant, stylista, dziennikarz modowy), Ada Fijał (wokalistka i aktorka), Małgorzata Bałdowska (Szkoła Wizażu i Charakteryzacji), Lidia Popiel (fotograf), Mateusz Stankiewicz (fotograf), Michał Zaczyński (Newsweek), wybrało 21 najlepszych projektów.

 

I miejsce oraz nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi

 

Paulina Bojór za kolekcję „The Circle of Life”.

 

Projektantka otrzymała również statuetkę Re-Kreatora za „kreatywne podejście do twórczego recyclingu”. Do stworzenia swojej kolekcji Paulina wykorzystała koszulki i węże elektroizolacyjne z PCU, wykorzystywane w branży elektrycznej.

 

Wyróżnienie

oraz nagrodę ufundowaną przez REMONDIS

 

Natalya Goldbach za kolekcję „Metis”. Natalya zrecyklingowała kawałki skóry i ścinki futra. Wyróżnienie oraz nagrodę ufundowaną przez MPO Łódź: 5.000 PLN otrzymała:

Magdalena Trocka za kolekcję „Berlę”. Magda zachwyciła jury oryginalnym pomysłem na przerobione swetry.

 

Nagrodę specjalną

 

profesjonalną sesję zdjęciową kolekcji opublikowaną na łamach magazynu e!stilo otrzymały: Paulina Bojór oraz Edyta Stajniak.

 

Nagrodę specjalną

 

profesjonalną sesję zdjęciową ufundowaną przez agencję modelek Golden Models otrzymał:  Duet Jarosław Ewert & Sylwia Świeczkowska.

 

Pozostali finaliści:

 

Kamil Będkowski – „0%”. Pochodzi z Sosnowca. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Półfinalista Fashion Designer Awards 2010, Finalista Gryf Fashion Show 2010. W kolekcji na konkurs Re-Act wykorzystał materiały biurowe i do konserwacji papieru oraz akrylowe kryształy.

 

Monika Błażusiak – „Floral”. Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Specjalizuje się w projektowaniu ubioru oraz projektowaniu tkaniny drukowanej. Kolekcja wykonana została z różnego rodzaju papieru, a jej głównym motywem jest wzór floralu wycięty w kartonie. Poprzez ażurową konstrukcję, projektantka nadała papierowej kolekcji lekkiego i subtelnego charakteru.

 

Paulina Bojór – „The Circle of Life” – ZWYCIĘZCA. Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. W lutym otrzymała dyplom z wyróżnieniem na kierunku Projektowanie Ubioru. Jej projekty zostały docenione w wielu konkursach, takich jak „Złota Nitka 2010″, „Habitus Baltija 2010″ (Łotwa). Fascynuje ją futuryzm i sztuka abstrakcyjna. W swoich kolekcjach często wykorzystuje skomplikowane konkstrukcje, odkrywa nowe właściwości tkanin, zestawiając je na zasadzie przeciwieństwa.

 

Mihaela Carp – ” Update”. Absolwentka Uniwersytetu George Enescu w Iasi oraz Politechniki Gheorghe Asachi w Iasi. Jej kolekcja wykonana zosatała z odpadów i ubrań robionych na drutach, a źródłem inspiracji był fascynujący świat koralowców.

 

Dagmara Cieślak – „ECOnstruction”. Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Specjalizuje się w w projektowaniu ubioru oraz butów. Konkursowa kolekcja została wykonana z dętek rowerowych. Graficzne pasy zestawione z pociętymi i nałożonymi warstwowo dętkami dały efekt romantycznej elegancji. Całość została uzupełniona butami i torbami. Poprzez zabawę formą i strukturą surowca została pokazana jego wielofunkcyjność.

 

Agnieszka Dydo – „Paper Cut”. Absolwentka Wydziału Filozoficznego Uniwesrytetu Jagielońskiego i Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Finalistka „Złotej Nitki 2009″. Jej kolekcja „Paper cut” to złożone, wielowarstwowe kompozycje, gdzie ręcznie farbowany papier ze sztywnym filcem, starym papierowym sznurkiem czy dziurawym swetrem stają się tworzywem do wykreowania niekonwencjonalnej, zgeometryzowanej przestrzeni.

 

Glodbach Natalya – „Métis”. Natalya Goldbah w 2009 roku ukończyła Uniwersytet Sztuki w Berlinie. Przez jakiś czas pracowała jako stylista w Monachium i Berlinie. Właśnie przeprowadziła się do Paryża, gdzie zaczęła pracę dla Maisona Martina Margiela. Jej kolekcja „Métis” jest niczym współgranie między różnymi materiałami, kolorami i strukturami, które uzupełniają się i łączą, dając nowy efekt. Wykorzystała do niej skórę oraz ścinki futer, które ze względu na swoją różną wielkość i kolory pozwoliły osiągnąć projektantce nieprzewidywalne i nieoczekiwane kompozycje.

 

Marta Gos – „Fluid.i.ty”. Tegoroczna absolwentka MSKPU w Warszawie oraz studentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W swoich projektach pragnie wychodzić poza projektowanie samych sylwetek. W przyszłości chce łączyć modę z różnymi formami sztuki. Na kolekcję konkursową składają się projekty przypominające nieokreślone, organiczne formy wykonane z różnych materiałów m.in.: papieru, taśmy izolacyjnej, folii, płyt CD.

 

Pat Guzik – „Red water”. Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego na wydziale Filozofii i Socjologii oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, gdzie uzyskała dyplom projektanta i konstruktora odzieży. Konkursowa kolekcja kurtek puchowych wykonana została z worków na odpady medyczne, utrzymana jest w kolorystyce czerwieni, beżu i czerni. Inspiracją była ekspozycja „Bullet-proof umbrella” Romana Siegnera wystawiana w berlińskim muzeum Hamburger Bahnhof.

 

Bogna Hamryszczak – „Shadow”. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie i Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Laureatka m.in. Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. Konkursowe kreacje wykonane zostały z plastikowych pasków. Paski te połączone nizwykle misternie i rzeźbiarsko stworzyły ciekawe ażurowe formy.

 

Jagoda Kawicka – „Geometric”. Studentka II roku projektowania ubioru i biżuterii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Kolekcja „Geometric” bazuje na geometrycznych formach toreb i pokrowców na ubrania, wykonanych z tkaniny ekologicznej. Poprzez silną geometryzację zostały przerysowane poszczególne części ciała. Dodatkowy efekt dają srebrne cekiny wykonane z aluminiowych puszek. Cała kolekcja jest połączeniem futuryzmu z klasyczną „małą czarną”.

 

Żaneta Kleips – „Spirit of Africa”. Studentka IV roku Wzornictwa Tekstyliów na Politechnice Łódzkiej. Swoje kolekcje wykonuje sama od początku do końca, ponieważ traktuje je jak swoje dzieci, a dzieci lepiej nie powierzać w obce ręce. W konkurszowej kolekcji nawiązuje do afrykańskich plemion żyjących w zgodzie z naturą. Połączenie surówki lnianej, filcu lub sznurka z połyskującą biżuterią pozwaliło na uzyskanie intrygujących efektów wzorniczych.

 

Janne Kuitto – „Koti”. Student Projektowania Przemysłowego w North Karelia University of Applied Sciences w Finlandii. Kolekcja inspirowana była krótkimi chwilami, które przeżywamy w naszym codziennym życiu. Użyte materiały, takie jak metal czy tkaniny, odzwierciedlają dualizm świadomości i podświadome myśli. Punktem wyjścia do stworzenia projektu stała się wolność artystycznej ekspresji.

 

Karolina Konieczna – „with fork without spoon”. Studentka projektowania ubioru na ASP w Łodzi. Konkursowa kolekcja ”with fork without spoon” wykonana została z recyklingowego materiału – jednorazowych widelców plastikowych. Założeniem jest forma, której wartość nadaje użycie niekonwencjalnego tworzywa. Elementem spójnym kolekcji jest motyw koła i łuku tworzący trzy odmienne sylwetki oparte na tym samym elemencie.

 

Jakub Pieczarkowski – „Spider’s web”. Student ASP w Łodzi na kierunkach projektowania ubioru, obuwia i galanterii skorzanej. Jest również finalistą new-look design 2009. Materialy wykorzystane w konkursowej kolekcji to drut, styropianowe kule oraz papier mache. Kolorystyka całej kolekcji zostala ograniczona wyłącznie do bieli.

 

Monika Pieczonko – „Dolls”. Studentka łódzkiej ASP na wydziale projektowania ubioru. Konkursowa kolekcja papierowych sukienek jest wyrazem fascynacji sztuką Azji. Projektantka inspiruje się japońskim designem oraz papierem, również przy tworzeniu kolekcji użytkowych.

 

Kamil Sobczyk – „Rush”. Student Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. „Moda dla mnie to eksperyment i zabawa, lubię nadawać zwykłym rzeczom nowy sens. Dlatego w strojach dla Re – Act Fashion Show wykorzystuje mix pojęcia „papier”.” – mówi projektant.

 

Edyta Stajniak – „Jasza”. Jest absolwentką Wydziału Grafiki oraz Katedry Scenografii i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Źródłem inspiracji do kostiumów „Jasza” stała się ekstrawagandzka materia i prostota formy. Samochodowy Pas Bezpieczeństwa, w swej skromnej, jednak nad wyraz użytecznej formie prowokuje do kreatywnych poszukiwań. O sile wyrazu kostiumu stanowi klarowność i prostota rozwiązania.

 

Katarzyna Staniszewska – „Organic”. Ubiegłoroczna absolwentka ASP w Lodzi na wydziale Tkaniny i Ubioru. Ze swoją ostatnią kolekcją wygrała New Look Design Fashion Contest 2009. Studiowała także w Anglii i odbywała praktyki u Vivienne Westwood oraz Mariosa Schwaba. Jej kolekcje inspirowane są modą ubiegłych stuleci. Dużą wagę przykłada do muzyki, która jest bardzo ważną cześcią pokazu i całej kolekcji. „Recycling jest bardzo ważną częścią współczesnego świata i dlatego postanowiłam wziąć udział w konkursie Re-Act. Przyłączam się do promocji idei, w którą bezgranicznie wierzę” – mówi projektantka.

 

Sylwia Świeczkowska, Jarosław Ewert – „ENTRE TINIEBLAS”. ewert&swieczkowska to duet studentow wzornictwa.Tworzą razem od ponad trzech lat i jak do tej pory udało im sie zdobyć drugie miejsce podczas V edycji konkursu OFF Fashion. Jak sami mówą, ich kolekcja przygotowana na Re-Act to mroczna kolekcja, która powstala z tworzywa termoplastycznego.

 

Magdalena Trocka – „Berlę”. Absolwentka Szkoly Artystycznego Ubioru w Krakowie. Laureatka Art & Fashion w Poznaniu. „I couldn’t explain my creative process to you. And, even if I could, why would I want to? Are there people who really wish to explain themselves?…” Rei Kawakubo