Re-Act Competition 2009 | Re-Act
re-act

PAT&RUB by Kinga Rusin Partner Re-Act 2012


PAT&RUB by Kinga Rusin to polska marka kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Kosmetyki PAT&RUB szanują naszą skórę i nasze środowisko. Szanują również nasze zmysły - są niezmiernie miłe w używaniu. Kibicujemy Re-Act prawie od momentu powstania.
Konkurs Re-Act roztrzygnięty / We know who is a winner of Re-Act Fashion Show!

Konkurs Re-Act roztrzygnięty / We know who is a winner of Re-Act Fashion Show!


Za nami kolejna, czwarta już edycja Re-Act Fashion- jednego z najważniejszych międzynarodowych konkursów mody ekologicznej. Konkurs wygrała Niemka Karen Jessen, która wykonała kolekcję z jeansów, koszulek i skóry tapicerskiej. W piątek 12 października w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym MTŁ w Łodzi odbyła się gala finałowa 4 edycji Re-Act Fashion. Jury pod przewodnictwem...
Eco, modnie, nowatorsko... czyli Re-Act i Viamoda Industrial

Eco, modnie, nowatorsko… czyli Re-Act i Viamoda Industrial


  Re-Act Fashion rozpoczął współpracę z Viamoda Industrial Szkołą Wyższą w Warszawie prowadzącą studia na kierunku Wzornictwo (Design). Z Viamoda łączy nas miłość do mody, ekologia oraz rozwijanie i kreowanie przestrzeni twórczego działania, stąd nie mogło jej zabrnaknąć wśród partnerów naszego projektu. Viamoda Industrial to szkoła o międzynarodowym charakterze. Jako...

 

Podczas Re-Act Fashion Show 2009 publiczność miała okazję zobaczyć kreacje na wiosnę/lato 2010 zaprojektowane przez głównego projektanta LAC ET MEL, Gregora Clemensa. LAC ET MEL to marka świadoma ekologicznie, doskonale wpisująca się w ideę Re-Act. W drugiej części gali publiczność zobaczyła kreacje finalistów konkursu na najlepszą kolekcję recyklingową.

Jury w składzie: Gregor Clemens, Alexandra Von Schledorn, Marek Straszewski, Agnieszka Kawala- Surma, Grzegorz Matląg, Małgorzata Bałdowska oraz Izabela Łapińska, wyłoniło 20 finałowych kolekcji.

Jury jednogłośnie przyznało pierwszą nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi kolekcji sukien z kwiatów i taśmy VHS autorstwa Sylwii Rochali.

Drugą nagrodę ufundowaną przez MPO otrzymał Jacek Kłosiński, student IV roku łódzkiej ASP. Kolekcja została uszyta z przędzy foliowej.

Trzecie miejsce zajęła kolekcja Katarzyny Konieczki stworzona z gorsetów ortopedycznych.

Galę Re-Act Fashion Show poprowadziła znana z zaangażowania w ekologię gwiazda i ambasadorka wydarzenia – Izabella Miko. Towarzyszył jej Samuel Palmer – obiecująca gwiazda polskiego kina. Ponadto goście i przybyli widzowie mogli obejrzeć na rynku Manufaktury światową premierę filmu ” Home” w reżyserii Yann’a Arthys’a – Bertrand’a oraz Luc’a Besson’a.

Re-Act został również zaprezentowany podczas III Międzynarodowego Festiwalu Design’u w Łodzi, gdzie przybyli goście mogli oglądać finałowe kolekcje.

Re-Act Fashion Show 2009

Konkurs na najlepszą kreację recyklingową

Jury w składzie: Gregor Clemens (LAC ET MEL), Alexandra von Schledorn (Fashion&Design), Grzegorz Matląg (Maldoror, projektant), Agnieszka Kawala-Surma (YPDF, projektantka), Marek Straszewski (fotograf), Małgorzata Bałdowska (wizażystka,Warszawska Szkoła Reklamy), Izabela Łapińska (fotograf, wykładowca AHE) wybrało 20 finałowych kolekcji, a spośród nich 3 najlepsze.

 

I miejsce i nagroda Prezydenta Miasta Łodzi

Sylwia Rochala za kolekcję: „Erase and Rewind”

Studentka projektowania ubioru  z Warszawy. W swoich pracach inspiruje się sztuką konceptualną i wzornictwem przemysłowym. Kolekcja konkursowa oparta głównie na taśmie VHS i cechująca się geometrycznymi cięciami pokazuje użyteczne oblicze mody z recyklingu, poszerzając je o romantyczną tęsknotę za emocjami zarejestrowanymi na taśmie.

 

II miejsce i nagroda MPO Łódź

Jacek Kłosiński za kolekcję: „New Calm”

Student IV roku na Wydziale Tkaniny i Ubioru, ASP w Łodzi, specjalizacje: projektowanie ubioru, projektowanie ubioru dzianego, projektowanie tkaniny drukowanej. Finalista konkursów takich jak : „Off fashion”, „Moda Folk”, „Nokia Trends Lab Fashion”, „Jeans Design”, udział w Salonie Indigo podczas Targów Premiere Vision, Paryż, Francja.

 

III miejsce i nagroda REMONDIS

Katarzyna Konieczka za kolekcję: „Ciało”

Kostiumograf, projektantka mody i stylistka.Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru – na kierunku kostiumografii. Dyplom 2008 -wyróżnienie za kolekcję dyplomową.Finalistka konkursu „Złota Nitka” 2009.

 

Wyróżnienie dla Eweliny Klimczak za kolekcję: „Ex”

staż ufundowany przez firmę Tatuum

 

Studentka łódzkiej ASP. Kolekcja przedstawia trzy sukienki wykonane z różnego rodzaju papieru lub elementów papierowych oraz taśmy VHS skontrastowanej z dzianiną oraz skórą. W kolekcji projektantka chciała przede wszystkim podkreślić różnorodność faktur i struktur. Inspiracją była bryła, geometria oraz architektura.

 

Pozostali finaliści:

 

BAJER ALEKSANDRA – „Eko”. Studentka 3 roku Akademii sztuk Pieknych w Katowicach na wydziale malarstwa oraz na 2 roku w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.”Moje zainteresowania zwiazane sa glownie z kierunkami studiow, jest to projketowanie, grafika w tym litografia oraz serigrafia, drukowanie grafik na tkaninach z których później powstają kolekcje ubrań, fotografia oraz malarstwo.” mówi Ola.

 

KAŁUŻA ANNA – „Plastic foil variations”. Studentka drugiego roku WSSiP w Łodzi, absolwentka MSKPU w Warszawie. Kreacje konkursowe to wykonane z folii suknie w stylu haute couture. Do tego przez kolekcję przewijają się delikatne, geometryczne wzory nadając sztywnemu surowcowi lekkości i zwiewności.

 

KOCZUR BARBARA – „Trzy fazy życia”. Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, studentka I roku Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie oraz absolwentka Zespołu Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących w Katowicach. Inspirację dla kolekcji był późny okres twórczości Gustava Klimta. Punktem wyjścia jest symbolika obrazu „Trzy fazy życia ludzkiego”, którą można odnieść do życia przedmiotu. Opracowane elementy o formach geometrycznych oddają sposób nakładania farb przez Klimta, jego technikę, tworząc strukturę z zachowaniem kolorystyki. Tytuł kolekcji mówi o potrzebie wzmocnienia idei recyklingu w postaci przewidywania przyszłości chemicznej i formalnej danego wyrobu i zaznaczania tego faktu na metce produktu, co wyróżniałoby producentów eco.

 

KACZYŃSKA EDYTA – „Śmiecio folk”. Studentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Projekty inspirowane muszkieterami. Jest to rękodzieło, a stroje wykonane są z worków foliowych na śmieci. Koronki natomiast z pokrowców.

 

TRUSIEWICZ ELŻBIETA – „Bag-for-life”. Studentka SAPU w Krakowie.  „Inspiracją dla mojej recyklingowej kolekcji były folie, szeroko pojęte plastiki, gumy, pianki. To wszystko co  pozwoliło mi na zbudowanie  wcześniej rozrysowanych konstrukcji, Uważam, że sporym wyzwaniem jest wykonanie odzieży z materiałów niekonwencjonalnych , dlatego praca nad kolekcja dała mi ogromną satysfakcję.” mówi Elżbieta.

 

SOBCZYK KAMIL – „Sometime Samurai”. Student Akademii Sztuk Pieknych w Łodzi. ” Moja kolekcja inspirowana była japońskim designem i kulturą wschodu. Kolorystyka zaczerpnięta jest z najnowszych trendów wprowadzonych przez Heimtextil. W strojach zawarte są zderzenia lekkich papierów i silinkonu, który działa kontrasująco jako element organiczny.”

 

STEJUK KAROLINA I DĘBECKA AGNIESZKA – „Cock’n'Bull Story” – „Alternacion”. Studentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi tworzące duet ” Cock’n'Bull Story”. Kolekcja „Alternacion”  to kolekcja wykonana całkowicie z surowca wtórnego jakim jest papier. Zastosowane przędze, tektury oraz papier pakowy doskonale imitują eleganckie tkaniny. Dzięki temu ubiory z kolekcji ALTERNATION  mają wyraz elegancji sportowej zgodnej z panującymi obecnie trendami w modzie.

 

SUŁEK KATARZYNA – „Coco Mayaki”. Studentka Europejskiego Centrum Edukacji – Kierunek Wizaż i Stylizacja. Kolekcja składa się z 3 sukienek : czarnej błyszczącej suknii balowej wykonanej z grubej folii ogrodniczej, z gorsetem ozdobionym ogromnymi cekinami, modelka w barokowej peruce przyozdobionej konstrukcją z czarnych kwiatów. Druga sukienka to krótka bombka z pasem pod biustem wykonana z szarej flizeliny, wewnątrz bombki znajdują się czarne baloniki, białe rajstopy i opaska z czarnymi kwiatami. Trzecia bombka wykonana jak wcześniejsza jednak dłuższa gdyż niemal do kolan, sztywna bluzka o fasonie „bokserki” wykonana z folii przyozdobiona jak gorset w pierwsze sukni białe rajstopy i opaska z czarnymi kwiatami.

 

KALIŃSKA MARTA – „Papierowe aniłki Charliego”. Studentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Ubiory wykonane z papierowych pasów metodą tkacką. Inspiracja pełnymi energii Aniołkami Charliego: połączenie ich dynamicznej i seksownej natury z „niebiańskimi” kolorami.

 

KAWICKA JAGODA – „Re-Tro”. Studentka pierwszego roku „Projektowania ubioru i biżuterii” w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Kolekcja inspirowana jest modą filmową z lat 50-tych. Szczególną uwagę zwróciła na kobiecą linię w kształcie litery X uzyskaną za pomocą rozkloszowanej spódnicy i wysoko podniesionej talii. Na początku pojawiła się taśma filmowa i dźwiękowa, a następnie przyszedł pomysł dopełniony zdjęciami.

 

NIEMYWSKA MARTA – „Rococco”. Studentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na warszawskiej ASP. Pod nazwą kolekcji „Rokokko” kryje się zarówno inspiracja epoką, jak i próba nawiązania do ilości czasu. Autorka do stworzenia tej kolekcji wykorzystała około 360 butelek po wodzie mineralnej, tyle ile szacunkowo zużyje w ciągu roku.

 

JAWORSKA MONIKA – „Heroina”. Absolwentka filozofii na PAT w Krakowie, obecnie studentka I roku SAPU w Krakowie. Interesuje się estetyką i szeroko pojętym pięknem, którego przejawem jest sztuka, a także socjologiczno-psychologiczna „mowa ciała”, której jednym z przejawów jest ubiór. Jej kolekcja „Heroina” (żeńska forma Herosa) inspirowana jest zbroją rycerską, formą pancerzy, rybią łuską i światem oceanicznych stworzeń – jak dla mnie baśniowym.

 

ŚWIECZKOWSKA SYLWIA I EWERT JAROSŁAW – „Flora Beś”. Duet studentów z Politechniki Łódzkiej. Efektowne sukienki twórczo wykorzystujące papierowe talerze to najlepszy dowód, że moda i natura mogą mieć ze sobą dużo wspólnego. Geometryczne kształty inspirowane kwiatami i oryginalna futurystyczna wizja wyjątkowo podkreślająca kobiece atuty. Abstrakcyjna, trójwymiarowa forma kwiatów przenika się z płaszczyzną kreacji tworząc intrygującą rytmiczną fakturę.

 

RADZIOCH TOMASZ – „Sei.Shuitsu-future”. Student SAPU w Krakowie. Kolekcja jest zachowana w duchu konfekcyjnym, aby uświadomić publiczności, że ekologiczne podejście do życia to nie tylko haute couture, zarezerwowane dla nielicznych, lecz codzienne proste czynności w trosce o środowisko. Kolekcja odzwierciedla poszukiwanie równowagi pomiędzy wschodnim minimalizmem a zachodnią kulturą konsumpcyjną oraz zderzenie dwóch mikrokultur zamieszkujących tę samą planetę przejawiające się łączeniem porcelany (wschodni minimalizm) i worków na śmieci (zachodnia konsumpcja). Symbolem są klocki LEGO symbol dzieciństwa, element dekoracyjny niudolnie próbujący scalić obie mikrokultury.

 

TANASIEWICZ KATARZYNA SARA – „Zdeszczowanie”. Studentka V roku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz pierwszego roku Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.Zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym oraz fotografią artystyczną. Od kilku lat pasjonuje się projektowaniem ubioru i biżuterii, od niedawna również kształcąc się w tym kierunku.

 

ULIASZ WIOLA – „Kratong”. Studentka I roku w Międzynarodowej Szkole Projektowania Ubiorów. Kolekcja „Kratong” w całości wykonana z alternatywnego surowca: z plastyku służącego do wyścielania szuflad w celu uniknięcia poślizgu.Inspirowana symetrią w naturze, kwiatem lotosu.